Fakty i mity na temat wypalania DPF

Wypalanie filtra cząstek stałych (DPF) to proces, który pozwala na usunięcie nagromadzonych szkodliwych substancji. Choć wydaje się to niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania samochodu, wokół tego tematu narosło wiele mitów i nieporozumień. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości oraz przedstawić najważniejsze informacje dotyczące wypalania DPF.

Fakty na temat wypalania DPF

Wypalanie DPF jest procesem, który ma na celu oczyszczenie filtra z nagromadzonych cząstek stałych, takich jak sadza czy pyły. Jest to niezbędne dla utrzymania sprawności silnika oraz ochrony środowiska. Regularne czyszczenie DPF jest wymagane przez przepisy prawa oraz producentów samochodów, jednak co z wypalaniem? Proces ten powinien odbywać się w sposób kontrolowany i zgodny z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia filtra, a nawet całego układu wydechowego. Wypalanie DPF może być przeprowadzone zarówno w sposób pasywny, jak i aktywny (przez specjalistyczne urządzenia warsztatowe).

Mity na temat wypalania DPF

Wokół tematu wypalania DPF narosło wiele mitów, które mogą wprowadzać kierowców w błąd. Jednym z nich jest przekonanie, że proces ten jest niebezpieczny dla silnika i może prowadzić do jego uszkodzenia. W rzeczywistości, prawidłowo przeprowadzone nie wpływa negatywnie na kondycję silnika, a wręcz przeciwnie – pozwala na utrzymanie jego sprawności oraz długowieczności. Kolejnym mitem jest przekonanie, że wypalanie DPF można przeprowadzić samodzielnie, bez pomocy specjalistycznych narzędzi czy wiedzy. Choć w przypadku wypalania pasywnego wystarczy odpowiednio długa trasa i wysokie obroty silnika, to jednak proces ten może być niewystarczający dla skutecznego oczyszczenia filtra. W takim przypadku konieczne jest skorzystanie z usług warsztatu, który dysponuje odpowiednim sprzętem i wiedzą na temat wypalania a także czyszczenia DPF.

Każdy posiadacz samochodu z silnikiem diesla powinien być świadomy istnienia filtra cząstek stałych (DPF) oraz potencjalnych problemów związanych z jego zapchaniem. W artykule omówimy najważniejsze objawy wskazujące na ten problem oraz podpowiemy, co zrobić w takiej sytuacji.

Scroll to Top