House of Performance

Robert Serafiniak

High quality automotive solutions

Chip tuning – Śląsk

Podstawowy chiptuning, tzw. stage1, to zabieg, który pozwala na zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika w samochodzie bez konieczności wykonywania bardziej inwazyjnych zmian (mechanicznych). Aby go wykonać prawidłowo, konieczne jest przeprowadzenie wielu pomiarów i testów, tzw. logowania danych parametrów pracy silnika. W tym celu wykorzystujemy hamownię na Śląsku, która pozwala na sprawdzenie parametrów samochodu pod obciążeniem bez konieczności wprawiania go w ruch na drodze. Wykorzystywana przez nas hamownia stacjonarna obciążeniowa AWD (4x4) cechuje się bardzo wysoką dokładnością pomiarów, co jest istotne w przypadku wykonywania chiptuningu oraz badania stanu technicznego auta.

Producenci samochodów często pozostawiają niewykorzystany zapas mocy. Jej uwolnienie pozwala zwiększyć dynamikę jazdy, a często także obniżyć spalanie pojazdu o co najmniej kilka procent. Chip tuning jest możliwy w większości samochodów, jednak istnieją wyjątki od tej zasady. Zdarzają się bowiem auta, których stan techniczny nie pozwala na przeprowadzenie modyfikacji.

Aby przeprowadzić chip tuning Śląsk, konieczna jest uprzednia diagnostyka (również komputerowa), która ocenia, czy samochód nadaje się do podnoszenia osiągów. Następnie należy odczytać zawartość sterownika silnika (ECU), czyli programu sterującego jego pracą.

Zawiera on informacje o tym, jak sterować m.in. paliwem, powietrzem i zapłonem oraz kątem wtrysku w konkretnych warunkach. Fabryczne sterowanie musi zapewnić deklarowaną moc samochodu w każdych warunkach, tzn. wysoko w górach, na pustyni czy przy gorszej jakości paliwa, oraz zostawia pewne niewykorzystane „zapasy”. Dzięki temu możemy tak dostosować parametry sterowania, by poprawić osiągi samochodu. Zmiana ustawień sterownika ECU pozwala na dostosowanie sposobu działania pojazdu do indywidualnych potrzeb danej osoby.

Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane komputerowym podniesieniem mocy samochodu. Przeprowadzimy badania i wprowadzimy indywidualne modyfikacje, które będą bezpieczne dla danego auta.