Na czym polega chip tuning?

Obecnie producenci samochodów oferują coraz to bardziej zaawansowane jednostki napędowe. Mimo tego właściciele pojazdów szukają dodatkowych sposobów na poprawę ich osiągów. Jednym z takich, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności, jest chiptuning, który pozwala na zwiększenie mocy silnika bez ingerencji w mechanikę samochodu.

Jakie czynności obejmuje chiptuning?

Chiptuning to proces modyfikacji oprogramowania komputera (ECU), który steruje jednostką napędową. Specjaliści, którzy zajmują się tą usługą, dokonują zmian w programie tak, aby jednostka napędowa pracowała bardziej wydajnie i generowała większą moc. Chiptuning może zwiększyć moc silnika i jednocześnie moment obrotowy lub zwiększyć sam moment obrotowy bez zwiększania mocy silnika. Oczywiście to, ile osiągniemy dzięki chiptuningowi, zależy od wielu czynników — nie tylko od samego procesu modyfikacji. Co ważne, chiptuning może również wpłynąć na zużycie paliwa. W przypadku poprawnego wykonania modyfikacji i odpowiedniego doboru parametrów może być ono niższe. Poza tym jednak zwiększając moment obrotowy silnika, łatwiej można osiągnąć oczekiwaną prędkość podczas jazdy.

Warto przy tym pamiętać, że chiptuning wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego sprzętu, dlatego powinien zostać przeprowadzony przez doświadczonych fachowców. Jeśli chcesz skorzystać z chiptuningu w Gliwicach, zapoznaj się z ofertą naszej firmy House of Performance.

Kiedy warto się zdecydować na chiptuning?

Najwięcej korzyści z chiptuningu odniosą ci kierowcy, którzy potrzebują dodatkowej mocy podczas jazdy. Chiptuning może być zatem dobrym rozwiązaniem dla wielu właścicieli aut, w tym m.in. dla miłośników sportowej jazdy, którzy chcą zwiększyć osiągi swojego samochodu. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy samochód nadaje się do chiptuningu, a proces przyniesie efekty tylko wtedy, gdy będzie właściwie przeprowadzony. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o chiptuningu trzeba skonsultować się z fachowcami.

Scroll to Top